Calendar


SundayMondayTuesdayWednesdayThursdayFridaySaturday
30 
2:00 pm 3rd/4th GBB Prac Main Gym
 
Main Gym & MPR CLOSED for Floor Maintenance
 
31 
Staff In-service
 
5:30 pm 2nd BBB Prac City Aud
 
7:00 pm 6th BBB Prac Main/5th GBB MPR
 
3rd Quarter/2nd Semester Begins
 
5:15 pm - JHBB @ Highmore
 
6:30 pm - BBB @ Highmore
 
7:00 pm 5th GBB Main/6th BBB MPR
 
6:30 pm - GBB vs Highmore (Parents Night)
 
5:45 pm 5th BBB Prac City Aud
 
1:00 pm - DBL Header @ James Valley Christian
 
10:00 am - Wrestling @ Miller
 
10:00 am 3rd BBB Main Gym
 
2:00 pm 3rd/4th GBB Prac Main Gym
 
7:00 pm 4th BBB Prac City Aud
 
7:00 pm 6th BBB Prac Main/5th GBB MPR
 
5:45 pm 5th BBB Prac City Aud
 
6:00 pm 4th BBB Prac Blunt Gym
 
4:30 pm - JHBB vs. Potter County @ Gettysburg
 
7:00 pm 5th GBB Main/6th BBB MPR
 
7:00 pm 5th GBB Main/6th BBB MPR
 
5:30 pm 2nd BBB Prac City Aud
 
2:00 pm District Geography Bee Finals
 
10 
4:00 pm - DBL Header @ Miller
 
11 
6:00 pm - JHBB vs Faulkton
 
All State Band Auditions - Pierre
 
7:00 pm 5th GBB MPR/6th BBB City Aud
 
3:30 pm 5th BBB Prac City Aud
 
12 
GBB @ Hanson Classic
 
10:00 am JHBB @ YTC Tourney (Eureka)
 
10:00 am Wrestling @ Potter County
 
13 
2:00 pm 3rd/4th GBB Prac Main Gym
 
4:00 pm 5th BBB Prac Main Gym
 
14 
School Board Meeting @ Blunt
 
7:00 pm - FCCLA Regular Meeting
 
7:00 pm 6th BBB Prac Main/5th GBB MPR
 
5:45 pm 5th BBB Prac City Aud
 
15 
4:00 pm (Central) DBL Header vs Timber Lake
 
16 
Region One Act Play
 
5:30 pm 2nd BBB Prac City Aud
 
7:00 pm 5th BBB Prac City Aud
 
17 
5:30 pm - Wrestling Quad @ Mobridge
 
4:30 pm - JHBB @ PILC
 
6:30 pm - GBB @ Stanley County
 
7:00 pm 5th GBB Main/6th BBB MPR
 
18 
4:30 pm JHBB vs Potter County @ Agar
 
7:00 pm 6th BBB Prac Main/5th GBB MPR
 
7:00 pm 4th BBB Prac City Aud
 
19 
10:00 am Wrestling @ Winner
 
20 
2:00 pm 3rd/4th GBB Prac Main Gym
 
21 
No School - Martin Luther King Day
 
6:00 pm (central) GBB @ Philip
 
4:00 pm 5th BBB Prac Main Gym or MPR (depends on var boys)
 
7:00 pm 4th BBB Prac City Aud
 
22 
4:00 pm - JHBB vs Stanley County
 
6:30 pm - BBB vs Stanley County (Parents Night)
 
23 
5:30 pm 2nd BBB Prac City Aud
 
24 
5:30 pm WR Tri @ Potter Cty
 
4:00 pm - DBL vs Hitchcock/Tulare
 
25 
Sully Buttes AAU Tournament (both gyms)
 
26 
3:00 pm - DBL Header vs Warner
 
10:00 am - Wrestling @ Wagner
 
10:00 am 5th BBB Prac Main Gym
 
9:00 am 3rd BBB Game Main Gym
 
27 
2:00 pm 3rd/4th GBB Prac Main Gym
 
4:00 pm 5th BBB Prac Main Gym
 
28 
7:00 pm 6th BBB Prac Main/5th GBB MPR
 
6:00 pm 3rd BBB Blunt Gym
 
29 
4:00 pm - DBL Header @ Jones County
 
30 
5:30 pm 2nd BBB Prac City Aud
 
7:00 pm 5th BBB Prac City Aud
 
31 
State One Act Play - Aberdeen
 
Parent-Teacher Conferences (3:00 - 8:30 pm)
 
6:00 pm 6th BBB City Aud/7:30 pm 5th GBB City Aud
 
State One Act Play - Aberdeen
 
4:00 pm - DBL Header vs Potter County
 
No School - Parent/Teacher Conference Make-up Day
 
2:00 pm Charger Cheer Camp for elementary students (will perform at halftime of girls varsity game)
 
State One Act Play - Aberdeen
 
Booster Club Basketball Tourney
 
10:00 am Wrestling @ Big Dakota (Ft. Pierre)
 
Onida: (605) 258-2618
Blunt: (605) 962-6297
500 S 8th St, Onida, SD 57564
©2019 Agar-Blunt-Onida School District